Publicerad av Sveriges Radio
1. På Barnradions hemsida kan du höra fler program från Barnradion och Radioapan (sverigesradio.se/barnradion). Alla Barnradions program finns också i appen Sveriges Radio Play.
Ladda ner kompatibel APK på PC
Ladda ner Apk | Utvecklare | Rating | Score | Aktuell version | Vuxen rankning |
---|---|---|---|---|---|
↓ Ladda ner Apk för PC | Sveriges Radio | 177 | 3.65537 | 1.3.9 | 4+ |
För tillfället, Radioapan – banankalas! är inte tillgänglig för data överför på computern. Du kan dock använda emulatorer för att köra Android-program på datorn. Vi hjälper dig att ladda ner och installera Radioapan – banankalas! på din dator i 4 enkla steg nedan:
Till att börja med kan du välja mellan någon av programmen nedan:
Minimikrav:
En aktiv internetanslutning krävs under hela installationsprocessen.
Obs! Windows XP Service Pack 3 eller Higher OS (Vista, Win 7,8) krävs. Om du för närvarande kör Windows Service Pack 2, hämta / installera Windows XP Service Pack 3 Free genom att söka på nätet.;
Gå till mappen Downloads på din dator eller var som helst du lagrar nedladdade filer.
Öppna programmet Emulator och skriv Radioapan – banankalas! i sökfältet. Klicka nu på Sök. Du kommer enkelt att se din önskade app. Klicka på det. Klicka på Install-knappen och din applikation börjar Installera. Gör så här om du vill använda appen:
"Radioapans banankalas" är en app för barn från Barnradion, Sveriges Radio. Radioapan är Barnradions blåa maskot och en riktigt apig kompis. Han bor i en trädkoja i Sagoskogen och älskar radio och ljud. I Radioapans banankalas kan du: * Baka tårta och dekorera den som du vill. * Mata Radioapan och hans kompisar - men vad gillar de egentligen? * Blåsa upp ballonger med Blåsfisken. * Måla vimplar med Emmot och dekorera kalaset. * Tända lampor i en labyrint med Eldflugan. * Laga Radioapans radio så att det blir musik på kalaset. * Ge ljudpaket till Radioapan och kompisarna. * Leka kurragömma med Tassa och hitta skogens djur. Du kan också följa med till Radioapans lyssningshörna och höra hemligt bra sagor och sånger från Barnradion. ”Radioapans banankalas” är anpassad för de yngsta barnen, 2-7 år, med mycket ljud och animation. Även den som inte kan läsa kan leka och ha kul med Radioapan. Appen passar också bra att använda tillsammans. Appen är framtagen i samarbete med barn och noga testad så att den ska vara både rolig och lätt att använda. Fokus ligger på lek och att alla barn ska kunna lösa de olika momenten i sin egen takt. På Barnradions hemsida kan du höra fler program från Barnradion och Radioapan (sverigesradio.se/barnradion). Alla Barnradions program finns också i appen Sveriges Radio Play. "Radioapans banankalas" är gratis och det finns inga köp inne i appen (inga in app purchases). Hemligt välkommen på banankalas med Radioapan! Om Sveriges Radio: Sveriges Radio är ett företag i allmänhetens tjänst – ett public serviceföretag. Sveriges Radio är den reklamfria och oberoende radion med uppgift att göra kvalitativt innehåll av alla slag för hela Sveriges befolkning.
Brukade använda det 2011
Bra spel men nästan inget har ändrats
Inget ljud
Helt tyst. Ipaden är ny och funkar med alla andra appar. Synd!
Hör inget
Suverän app. Barnen älskar den. Tyvärr hör vi inget ljud längre. Har testat att installera om men det hjälpte inte. Vi har ljud på alla andra appar. Så synd för barnen älskar den. Kojträdet låter inte heller....
Ljudlöst
Kan inte få något ljud på just denna app varken i telefonen eller på paddan. Supertrist, för det verkar väldigt roligt om det har funkat.
Älskar denna app!👍
Jag älskar denna appen, men jag skulle nog vilja ha mer tema! Ja, jag är 12 men.. jag gillar ändå denna spel! Rekommenderar denna app 👍!